Jak dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

Egzamin gimnazjalny jest najważniejszą formą sprawdzania wiedzy w gimnazjum. Podsumowuje on trzyletnią edukację w tej szkole, a także sięga na podstawowych informacji zdobytych w szkole podstawowej. Egzamin sprawdza więc informacje, które uczniowie zdobywają w czasie dziewięcioletniej edukacji. Jest to spory stres i wyzwanie, na które warto się przygotować. W jaki sposób dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

Od początku
Istnieje mała ilość uczniów, którzy uczą się wszystkiego i wszystko zapamiętują. Jeśli nie jest się w gronie takich osób, należy od początku do końca gimnazjum kolekcjonować wszystkie książki i zeszyty, z których później można się przygotowywać. Wyrzucanie materiałów i próba nauki na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, gdyż nauczyciele doskonale znają podstawę programową, którą uczeń musi realizować, a także udzielają świetnych wskazówek, które ułatwić mogą zdanie egzaminu.

Cały rok
Najlepsze powtórki do egzaminu gimnazjalnego to te, które odbywają się od wakacji przed trzecią klasą i przez cały rok szkolny. Nie chodzi o to, by nie odrywać się od książek, ale o to, by starać się codziennie powtarzać chociaż jedno ważne zagadnienie lub codziennie rozwiązywać jedno zadanie. Solidne i długie przygotowanie jest naprawdę efektywne, gdyż pozwoli skupić się na wielu aspektach, które sprawdzane są podczas egzaminu gimnazjalnego. Duży dystans czasowy umożliwia także sprawdzenie swoich gorszych stron i ewentualne ich wyćwiczenie.

Słuchanie nauczycieli
Nauczyciele mogą być denerwujący, jednak to oni mają doświadczenie i ogromną wiedzę dotyczącą egzaminu gimnazjalnego. Każdy uczący posiada odpowiednie kwalifikacje, odbył specjalne kursy, a także zazwyczaj uczył wcześniej wiele roczników (przeważnie nowych nauczycieli nie otrzymują trzecioklasiści). Jeśli nauczyciel mówi, że dany materiał jest jednym z najważniejszych i zawsze trafia się na egzaminie, należy posłuchać dobrej rady i dokładnie przyłożyć się do pełnego zrozumienia tematu. Dobrze jest zapytać uczącego, co koniecznie należy przerobić, żeby uzyskać dobry wynik na egzaminie, a co można pominąć (gdyż niektóre tematy mogą dotyczyć spraw nieistotnych w skali egzaminu gimnazjalnego, jak np. lekcje o historii okolicy, jeśli w tej okolicy nie rozegrały się żadne istotne wydarzenia).

Praca dodatkowa
Egzamin gimnazjalny sprawdza podstawy nabyte w czasie trwania edukacji podstawowej, jednak nie oznacza to, że dodatkowa wiedza nabyta przez ucznia idzie na marne. Jeśli gimnazjalista jest pasjonatem literatury i dodatkowo czyta utwory z zakresu literatury wysokiej pozagimnazjalnej, może wykorzystać wiedzę zdobytą z tych dzieł do lepszego napisania pracy w części humanistycznej. Niektóre zadania matematyczne rozwiązywać można na różne sposoby i nie istnieje jedyny słuszny – jeśli uczeń potrafi różnorodnie radzić sobie z takimi zadaniami, także może w łatwy sposób zdobyć punkty. Jednak to wszystko zależy od ucznia. Podstawa programowa zakłada zdobycie podstawowej wiedzy i nauczyciele nie mają czasu na to, by realizować materiał dodatkowy. Zawsze zapytać można nauczyciela, co dodatkowo można zrobić, by uzyskać wyższą ocenę z jego przedmiotu lub zdobyć większą ilość punktów na egzaminie.

Dobrze organizowany czas
Czas trzeciej klasy gimnazjum nie oznacza ciągłego przebywania przy materiałach i nauki. Każdy powinien mieć także wolny czas, który może przeznaczyć na swoje zainteresowania i przyjemności. Dobrze jednak, jeśli to wolne zagospodarowane jest tak, że dodatkowo rozwija ucznia – np. wyjścia do placówek kulturalnych, uczestnictwo w wykładach i odczytach czy rozwijanie swoich pasji, gdyż one także się liczą w późniejszym życiu.

Na tydzień przed egzaminem
Tydzień przed egzaminem jest najbardziej stresującym czasem. Wtedy pojawia się wiele wątpliwości, czy uczeń przygotował się należycie oraz czy podoła wyzwaniu, jakie stawia egzamin gimnazjalny. Ten okres powinien być czasem odpoczynku – nie należy gorączkowo powtarzać materiał, który i tak prawdopodobnie nie zostanie przyswojony. Ten tydzień przeznaczyć się powinno na powtórkę najważniejszych i elementarnych wiadomości, a także na odstresowanie się – wyjścia ze znajomymi, aktywność fizyczną, dużą ilość snu.

Należy pamiętać, że przy rekrutacji do szkoły średniej pod uwagę nie brane są tylko wyniki egzaminu gimnazjalnego, ale także oceny, aktywną pracę na rzecz społeczności lokalnej, wolontariat czy konkursy. Jeśli uczeń wie, że z egzaminu nie zdobędzie dużej ilości punktów, powinien skupić się na poprawie swojej sytuacji z ocenami czy na paru konkursach przedmiotowych. Jednak na to potrzebny jest czas i chęci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *